20 maratoni aasta 14/20 Ida-Virumaa staadionimaratoni rahvamaraton

Standard

Parkisin ennast Ida-Viru staadionimaratoni  eel ilusti Tartusse ära, aga Uhtjärve jooksu korraldamisega ja muidu ka oli muudkui järjest sebimist, nii et magama sain suhteliselt hilja. Tahtnuks veel rohkemgi teha, aga pidin ennast magama sundima.  Lisaks läks mõne tunni pärast uni ära, sättisin ennast nii ja naa, lasin arvutist muusikat, õppisin natuke läti keelt ja mingiks hetkeks isegi uinusin. Tund, pool, 10 minutit, ei tea. Auto peal hakkas uni peale tulema, aga siis oli vaja Leili ja Maichliga juttu puhuda, ja Iisaku oligi käes nagu nipsti.

Vaseliin oli koju ununenud, ei trehvanud õigel hetkel ka kedagi ette, kelle käest küsida. Ehk saab ilma. Samas, kes teab, kui vaseliinitatuna jooksma harjunud …

Ees ootas 105 ja pool staadioniringi, sama palju joogipunkte, vist ikka 106 lausa. Juba esimese sajakonna meetri järel otsustasin joogipausi teha, ilm kiskus juba kuumaks ja tuli ennast hoida. Pikka aega tegingi iga ringi järel seisatuse. Mõistagi hakati minust varsti ringiga mööda liduma. Aga sain toredasse gruppi, kui kolm meest, kellel plaanis kõik 3 kavasolevat maratoni ööpäevaga joosta. Nendega tempo klappis ja olime päris pikka aega üsna koos. Kui kaua, seda ma ei oska öelda, läbitud teepikkuse taju kadus üsna ära. Protokoll näitab, et kuskil 20-24 km vahepeal vahe kärises. Igatahes tegin vahepeal ka vigurit ja jooksin vaheldumisi kolme liidriga pool ringi või ringi koos. Näiteks 46. ring  (19 km) oli selline hullumeelne ring. Pärast joogipunkti lasin jälle tempo alla ja mu ultrakaaslased püüdsid mu uuesti kinni.

Kas oli see kuskil 25 km kandis või mõni km hiljem, aga jooksin ligi kaks ringi liider Erkkiga koos. Tegelikult näitab protokoll, et jooksin ringid 70-72 (28-29 km) alla 2 minuti, mis annaks lõppajaks 3:30, ehk vähemalt selle aja vältel õigustasin enda rinnanumbrit 335, mis tähistas mu isiklikku rekordit. See oli suvekuumas üsna hullumeelne ettevõtmine, pärast joogipunktis peatumist läksin kohe kõnni  peale üle, turgutasin ennast ohtra veega.

Ega ma väga kauaks kõndima ei jäänud, aga hiljem harrastasin seda taas ja taas. Leidsin aega ka kino teha, tegelikult olin ka lihtsalt abivalmis – kui ringiütlejad hõikasid, et ka neile  süüa tuuaks (nad olid söögilaua suhtes lõpusirge teises otsas), loomulikult ma võtsin järgmisel ringil kandikutäie kraami ja viisin neile. Mõned ringid hiljem viisin kandiku tagasi ka. Kui staadionil kajas minu soovilugu, Alice Cooperi “Poison”, tegin ka ühe hoogsa ringi. Või kaks. Ja vahepeal mängisin raja kõrval oleva harjaga kitarri.

23 ringi enne lõppu oli jälle üks spurditud ring vahepeal. See oli vist siis, kui võitja Erkki jõudis viimasele ringile ja ma talle sappa võtsin. Ergo pani küll viimasel ringil sihukese hooga, et temaga see trikk läbi ei läinud.

Vahepeal ei olnud ma Reinu ja Leilit kordagi kinni püüdnud, kuigi eelnevalt olin juba rohkem kui 10 ringiga ees. Nüüd aga hakkasin taas neile lähenema. Otsus oli tehtud – kui nad kinni püüan, jätkan koos nendega ja nende jooksen-kõnnin taktikaga. Kuskil 12-13 ringi enne lõppu see toimuski. Otsustasin siiski, et kaks viimast kilomeetrit peaks proovima joosta ja 5 ringi enne lõppu lükkasin korraliku käigu sisse. Vahepeal oli Maichl, kellest ma ühe või kahe ringiga ette olin saanud, minuga uuesti samale ringile saanud ja ka mööda läinud. Minu samm oli hoogsam, lähenesin vaikselt. Tundus, et viimaseks ringiks võin kõrvale jõuda, aga siis võttis Maichl hea hoo sisse ja lendas minult piisavalt eest ära.  Ma ka päris fataalset pingutust ei tahtnud ka teha, aga jätkasin normaalse sammuga kuni lõpuni.

4:48.58 oli selline – ütleme, et viimaste maratonide tavaline aeg, jalad on aga ikka natuke valusad ka. Järgmine maraton on juba mõne tunni pärast. Praegu istun staadioni vaatluskabiinis ja vaatan, kuidas tippmaratonist osavõtjad kergema või raskema sammuga oma ringe mõõdavad. Kontrollaeg 4:30. Praegu hakkab 3 tundi täis saama. Vaprad ultrajooksjad jooksevad teist maratoni järjest kolmekesi koos ühtlases 4:15 tempos.

11401319_10208080836044929_4185368593702665448_n

Tiina Sääliku FB-st võetud foto rahvamaratoni stardirivistusest

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s